Tartalom és kiadási információk
Az állandóan változó világban (sajnos) a számvitel sem jelent kivételt. Az utóbbi évek, de különösen a 2016. január elsejétől hatályba lépő számviteli szabályváltozások elegendő indokot szolgáltattak arra, hogy megújítsuk az immár hat éve megjelent könyvünk ismeretanyagát. A 2016-os év a számviteli szakmában azért tekinthető egy kisebb mérföldkőnek, mert a korábbiakban már megszokott, mondhatni rutinszerűvé vált munkák egy (jelentősebb) része – egy ideig biztosan – a gazdasági események újragondolását, az eddigiektől eltérő megoldását igényli.
A részleteket mellőzve, a teljességre sem törekedve az alábbi felsorolást mintegy figyelem felhívásnak szánjuk a változások érzékeltetésére:
- megváltoznak egyes fogalmak: üzleti vagy cégérték, kapcsolt vállalkozás,
- új fogalom: jelentős tulajdoni részesedés,
- az eredménykimutatás struktúrája módosul, különösen a pénzügyi eredményt érintően,
- megszűnik a mérleg szerinti eredmény, helyét és szerepét az adózott eredmény veszi át,
- az osztalék kikerül az eredménykimutatásból,
- az eddig volt rendkívüli eredményből a jövőben vagy egyéb, vagy pénzügyi bevétel/ráfordítás lesz,
- jelentősen bővül az eredményhatást nettó módon kezelő gazdasági események köre,
- érdemi nagyságrendben emelkednek egyes határértékek az egyszerűsített éves beszámoló, valamint a konszolidált éves beszámoló készíthetőségéhez kapcsolódóan,
- szigorodnak a könyvvizsgálói jelentéssel szembeni követelmények,
- több pontosítást célzó szövegmódosításra kerül sor.
Mindezek miatt a számvitelben már jártas, profi szakmabeliek sem engedhetik meg maguknak, hogy ne foglalkozzanak a megváltozott számviteli szabályokkal, nem beszélve a jelenleg a számviteli szakmával éppen (meg)ismerkedő egyetemi hallgatókról, hiszen ez a kiadvány elsősorban nekik készült, az ő tanulmányi munkájukat hivatott elősegíteni, megkönnyíteni. Ennek érdekében (is) gyakorlati feladatok és példák sokaságával „járják körbe" a szerzők a mérleget és eredménykimutatást, nem feledkezve meg a kiegészítő mellékletről sem.
A tanulást segítendő, a könyvben minden témakörhöz találhatók kidolgozott példák, ezek 1a), 2a), 3a) stb. jelölésűek. Egyúttal a készségszintű tudás megszerzése érdekében ki nem dolgozott feladatokat is prezentálnak a szerzők minden témához, melyeket 1b), 2b), 3b) stb. jelöléssel láttak el.