Tartalom és kiadási információk
A szakkönyv harmadik kötete az államháztartás szervezeteinek a gazdasági eseményeinek könyvviteli elszámolását mutatja be a 2016. évi hatályos jogszabályok alapján.
A gazdasági események számlaosztályonként kerülnek rendszerezésre.
Az első kötetben az 1-2. számlaosztályhoz tartozó eszközökkel kapcsolatos gazdasági események kerültek feldolgozásra: a befektetett eszközökkel (immateriális javakkal, tárgyi eszközökkel, befektetett pénzügyi eszközökkel, vagyonkezelésbe adott eszközökkel) és a forgóeszközökkel (készletekkel, értékpapírokkal) kapcsolatos gazdasági eseményeket részletezte.
A második kötetben a pénzeszközökkel, a követelésekkel, az aktív időbeli elhatárolásokkal kapcsolatos gazdasági események kerültek kidolgozásra.
A harmadik kötetben a saját tőkével, a kötelezettségekkel, a passzív időbeli elhatárolásokkal, a rendező számlákkal kapcsolatos gazdasági események kerültek szerepeltetésre.
Mivel az új államháztartási számviteli jogszabályok előírásait az államháztartás szereplői 2014-től kezdődően kötelesek alkalmazni sok még a pontosításra váró terület miatt évközben valószínűsíthető, hogy e jogszabályokkal kapcsolatos pontosításokra kerülhet sor.
A szerző a változásokat a harmadik kötetben 2016. júniusig követte, de a gazdasági események leírásában időnként olyan gazdasági események is megjelennek, amelyeket akkor alkalmazhat a felhasználó, ha a megjegyzés részben jelzett típusú szabályozás változás bekövetkezik.
A könyv praktikus, közérthetőbb használta érdekében a kiadvány végén tárgymutató is található, így az egyes gazdasági eseményekre való rákeresés remélhetőleg egyszerűbb lesz.
Az Áhsz. a könyvviteli számlák tekintetében 16. számú melléklete szerinti tagolásban tartalmaz kötelező előírásokat, az államháztartás szervezeteinek a számlák, alszámlák részletesebb tagolását az államháztartás szervezeteinek közfeladataiknak, jellemző gazdasági esemény típusaiknak megfelelően saját számlarendjükben kell kialakítaniuk.
A bemutatott gazdasági események az áttekinthetőség érdekében a Saldo Államháztartási szervezetek számlatükre a 2015. és a 2016. című kiadványok szerint került kidolgozásra, emiatt az Államháztartási számvitel a gyakorlatban könyv és a Számlakeret-tükrök együttes alkalmazása javasolható.
A kiadványt elsősorban a gyakorló könyvelőknek ajánható, de a könyv az államháztartási mérlegképes könyvelői tanfolyam hallgatóinak vagy a felsőoktatásban számvitelt tanulóknak is segítséget nyújthat a tanulmányaik során.
Megjelenés | 2016 |
Méret | A/4 |
Oldalszám | 844 |
Kötés típusa | ragasztókötött |